22 Aralık 2011 Perşembe

PARALEL VE MERİDYENLER


Paralel Nedir


Ekvatora  paralel olarak çizilen çizgilere paralel denir . Paraleller hayali birer çemberdir ve yerlerinin belirlenmesi eksen ile ekvator düzlemi arasındaki 900 lik açının birer derecelik aralıklarla bölünmesi sonucu sağlanmıştır.


Paralellerin Özellikleri Nelerdir

·Ekvator en büyük paralel olarak kabul edilir ve 00 olarak gösterilir.
    

·Paraleller ekvatordan kutuplara doğru birer derecelik aralıklarla çizilir

·Paralellerin çapları ve uzunlukları dünyanın şeklinden ötürü, ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe azalır.

·Birbirini takip eden iki paralel  arasında dünyanın her tarafında 111km mesafe vardır.

·Ekvatorun kuzeyinde yer alan paralellere kuzey, güneyinde yer alan paralellere güney paralelleri denir.

·90 tane kuzey yarım kürede, 90 tane güney yarım kürede olmak üzere toplam 180 tane   paralel vardır.

Not: Dünya üzerinde aslında sonsuz sayıda paralel vardır, ancak hesaplamada kolaylık olması açısından yalnızca 180 tanesi kullanılmaktadır.


 Meridyen Nedir

Bir kutup noktasından diğerine uzanan, 3600 olan ekvator  çemberinin birer derecelik aralıklarla bölünmesi sonucu elde edilmiş ve ekvator ve paralelleri dik olarak kesen yaylardır.Meridyenlerin Özellikleri Nelerdir


·                   İngiltere’de Greenwich (Griniç) gözlem evinden geçtiği varsayılan meridyen yayına başlangıç meridyeni denir ve 00 olarak gösterilir.

·                   Başlangıç meridyeninin doğusunda 180, batısında da 180 tane olmak üzere toplam 360 tane meridyen vardır.

·                   Başlangıç meridyeninin doğusuna doğu yarı küre, batısına batı yarım küre denir.

·                   Başlangıç meridyeninin doğusunda kalan meridyenlere doğu meridyenleri, batısında kalan meridyenlere batı meridyenleri denir. Meridyenlerin dereceleri başlangıç meridyeninden itibaren artar.

·                   Başlangıç meridyeninin dünyanın diğer tarafındaki devamı ve onu tam çember haline getiren diğer meridyen yayı 1800 meridyenidir.

·                   Meridyenler 3600 olan ekvator çemberinin birer derecelik aralıklarla bölünmesi sonucu elde edilmiştir.

·                   Tüm meridyen yaylarının uzunlukları birbirine eşittir.

·                   Birbirine komşu iki meridyen yayı arasındaki uzaklık ekvator üzerinde

111 km’dir.

·                   Meridyenler arasındaki uzaklık, dünyanın şeklinden ötürü ekvatordan kutuplara doğru azalarak, kutup noktalarında sıfır olur. Yani tüm meridyenler kutup noktalarında birleşir.

·                   Birbirini takip eden iki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakikadır. Bir meridyen güneşin önünden geçip , diğeri 4 dakika sonra geçiyorsa ve dünya üzerinde 360 tane meridyen olduğuna göre, tüm meridyenleri sırayla güneş önünden geçmeleri 4x360=1440 dakika sürmektedir ki, bu da 24 saate eşittir.

·                   Dünya batıdan doğuya doğru döndüğü için güneşin doğduğu ilk meridyen 1800 meridyenidir.Anti Meridyen Nedir

Her meridyen yayını  tam bir çember haline getiren dünyanın diğer tarafındaki devamı olan meridyen yaylarına anti meridyen denir. Örneğin; 1800 meridyeni başlangıç meridyeninin anti meridyenidir.


20 yorum:

 1. niye robot olmadığımı kanıtlamalıyım

  YanıtlaSil
 2. çoooooook uzuuuuuuun ben bunju deefterime geçirdim beni düşününnnnnnn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kardes derdin ne senin amk özet cikaramdinmi iyimisin sen amk pci

   Sil
  2. 30 ekim 2015 de yazan terbiyesiz,asıl piç sensin!

   Sil
 3. arsındaki farkları da yazarmısınız please

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. şanslı melek4 Ocak 2016 10:09

  teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. saolun işime yaradı bayaa

  YanıtlaSil
 7. Sa olun var olun
  Çok işime yaradi

  YanıtlaSil
 8. Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2017 yılı içerisinde düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın. Detaylı bilgiyi web sitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


  Web : http://www.blogumharika.com
  Mail: iletisim@blogumharika.com
  Tel : +902123127066

  YanıtlaSil
 9. Başlangıç paraleli (ekvator) güney yarum kureyemi kuzey yarim kureyemi ait? Hic birine der gibisiniz 😊 eger ikisine de değilse 90 kuzeyde 90 güneyde bir de ekvator 181 eder. O zaman ekvator 3n az birine dahil olmalıdır. Ya da iki yarım küreye de... Hadi bakalım beyin fırtınası...

  YanıtlaSil